• קאר ביי

מדריך מקצועי לשיפוץ גירים

אתם נעזרים ברכב שלכם לא מעט במהלך היום כדי להגיע ממקום למקום, הוא משרת אתכם נאמנה עד שלפתע אתם מגלים סימנים של תקלה לא ברורה או שנדלקת לה נורית חיווי המתריעה על תקלה. אם גיליתם שתיבת ההילוכים של הרכב שלכם אינה תקינה או לא פועלת כשורה, חשוב שתדאגו לתקן אותה. בין אם מדובר בקושי בהעברת הילוכים, רעשים מוזרים שאתם שומעים כשאתם לוחצים על הקלאץ' או כל תקלה אחרת - אל תחכו וטפלו בבעיה. תקלה בתיבת ההילוכים עשויה להיות מסוכנת ולהפוך את הנסיעה שלכם ללא בטוחה. איך עושים את זה? הנה מדריך מקצועי לשיפוץ גיר:

גיר של רכב

  1. בדיקת תיבת ההילוכים - לפני שיפוץ תיבת ההילוכים, שיפוץ הגיר של הרכב, חשוב תחילה לבחון היטב את תיבת ההילוכים כדי לאתר את מקור הבעיה. לא תמיד ניתן לשפץ אותה ולכן חשוב לזהות את התקלה בתיבה ואת מידת הנזק הקיים, כדי לבחון כיצד פועלים. במקרים מסוים, ובעיקר כשהנזק הוא משמעותי, יתכן ותצטרכו להחליפה בחדשה. אולם, במידה ומדובר בפעם הראשונה שישנה תקלה בתיבה ולהערכתכם זוהי תקלה פשוטה, שיפוץ גירים יכול להיות הפתרון המתאים.

  2. בדיקת מצב השמן ברכב - בשלב הבא, לאחר שהגעתם למסקנה שישנה תקלה ובמיוחד אם מדובר בתיבת הילוכים אוטומטית, כדאי שתבדקו גם את מצב השמן. במקרים מסוימים ברכבים אוטומטיים כשישנו מחסור בשמן, הדבר משפיע ישירות על תיבת ההילוכים וגורם לה שלא לפעול באופן תקין. במידה ואכן זו הבעיה, אין צורך לשפץ אותה או לתקן אותה, אלא להחליף את השמן.

  3. שלב השיפוץ - השלב השלישי הוא שלב השיפוץ עצמו. במידה ומצב השמן כנדרש וזיהיתם שישנה תקלה, עליכם לפרק את תיבת ההילוכים. כל מדריך מקצועי לשיפוץ תיבת הילוכים מתחיל בפירוק התיבה, לרבות הסרת החלקים העליונים שלה ובחינת חלקיה הפנימיים. במקרים מסוימים יהיה צורך בהחלפת הרכיבים הקטנים, ששייכים לתיבת ההילוכים, כמו הדסקיות שלה וגלגלי השיניים. אלה נוטים להתבלות עם הזמן וכשישנים מאד משפיעים על תיבת ההילוכים. החלפתם ברכיבים חדשים מאפשרת לתיבת ההילוכים לפעול באופן תקין, כנדרש.

  4. חיבור החלקים החדשים - השלב הרביעי הוא השלב האחרון. לאחר שהחלפתם את כל החלקים הנדרשים בחלקים חדשים, עליכם לחבר מחדש את תיבת ההילוכים.

היתרונות בשיפוץ התיבה

רכישה של תיבת הילוכים חדשים יכולה לעלות לא מעט כסף. ישנן תקלות האופייניות לתיבת ההילוכים שנובעות פעמים רבות מבלאי. במקרים כאלה לא תמיד נדרש להחליף את תיבת ההילוכים ושיפוצה יכול להיות הפתרון המתאים. במקרים כאלה אפשר להחליף אך ורק את החלקים הקטנים שאינם תקינים או ישנים מדי ולשוב להשתמש ברכב כנדרש. שיפוץ של תיבת ההילוכים בחורף הוא דבר חשוב מאד שכן תיבת הילוכים שאיננה תקינה איננה מאפשרת נסיעה בטוחה. הדבר קריטי במיוחד בתקופת החורף, אז הכבישים חלקים מאד, על הרכב להציע מענה בטוח ועל תיבת ההילוכים לספק את המענה הנדרש לשם הנסיעה.